Belka
Piątek, 11 Lipca 2025   imieniny: Cyprian, Olga, Benedykt
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

O śremskiej farze i jej dziejach z mieszkańcami podczas Spacerów Historycznych

Data publikacji: 2019-03-29, Data modyfikacji: 2019-03-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Śremskie Spacery Historyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i nie tylko. W piątek, 29 marca spacerowicze po raz kolejny w historii Śremskich Spacerów odwiedzili kościół farny. Zdzisław Żeleźny opowiedział tym, którzy pojawili się we Farze o ołtarzach, konfesjonałach oraz wyjątkowych kutych drzwiach do zakrystii z XVI wieku, które dawniej prowadziły do kaplicy cechu rzeźnickiego. Dla historyków to jeden z najciekawszych obiektów w tym kościele. W planach spacerowiczów były również odwiedziny na przykościelnej nekropolii gdzie pochowanych jest wiele ciekawych osób. Wśród nich znajdują się, chociażby rodzina Szczepskich, którzy byli właścicielami młyna parowego u zbiegu dzisiejszych ul. Popiełuszki i Polnej, czy przodkowie Heliodora Święcickiego. Na śremskim cmentarzu farnym pochowani są również w mogile zborowej rozstrzelani na dzisiejszym pl. 20 Października mieszkańcy miasta.

Pełna treść wiadomości na: srem.naszemiasto.pl/artykul/o-sremskiej-farze-i-jej-dziejach-z-mieszkancami-podczas,5058521,gal,t,id,tm.html
srem.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: srem.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat śremski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą  w mieście Śrem. W skład powiatu wchodzą gminy: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem, Brodnica, zajmując  powierzchnię 574,7 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: liczne jeziora (m.in. Grzymisławskie, Dolskie Wielkie, Cichowo, Mórka, Nowiec, Mełpińskie Wielkie, Mełpińskie Małe, Szymanowskie), parki krajobrazowe oraz rezerwaty (Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Łęgi Michalińskie", Rezerwat Przyrody "Czmoń", Rezerwat Przyrody "Miranowo").

    Wśród zabytków regionu wymienia się: barokowy Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja z 1755,  Kościół św. Antoniego z neobarokową wieżą i zegarem w Książu Wielkoposlim, Rynek w Dolsku, Plebanię z połowy XVIII wieku, Kościół Świętego Ducha z 1618, Wiatrak koźlak z 1 poł. XIX wieku, Śremski ratusz z 1838 czy Park dworski w folwarku Podrzekta z końca XIX wieku.

    Do podmiotów gospodarczych działajacych na terenie powiatu zaliczają się: Odlewnia Żeliwa Śrem S.A., DOMO Meble, Spółdzielnia Inwalidów Warta,  REHAU czy Leopol Meble Sp. z o.o. W stolicy powiatu znajduję się także część Śremskiego Parku Inwestycyjnego stanowiącego część Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola