Belka
Środa, 16 Czerwca 2021   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolejny Spacer Historyczny za nami. Tym razem spacerowicze odwiedzili Książ Wlkp. i jego okolice

Data publikacji: 2019-05-28, Data modyfikacji: 2019-05-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Śremski Spacer Historyczny po raz kolejny wyszedł poza obręb Śremu. Tym razem spacerowicze w czwartek 23 maja wybrali się do Książa Wielkopolskiego oraz Gogolewa. W pierwszej kolejności osoby uczestniczące w tym spacerze spotkały się w ksiąskim urzędzie miejskim z Mirelą Grześkowiak, zastępcą burmistrza Książa, która opowiedziała więcej o samej gminie i zaprezentowała film o Książu oraz poczęstowała wszystkich Książęcymi Kosynierkami, czyli ciasteczkami zrobionymi z lokalnych produktów. Dalszą część spaceru poprowadziła Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury w Ksiażu Wlkp. oraz jak zwykle Zdzisław Żeleźny. Uczestnicy odwiedzili m.in. ksiąską Bibliotekę Publiczną i Izbę Regionalną gdzie mogli zobaczyć oryginalną tablicę pamiątkową poświęconą majorowi Florianowi Dąbrowskiemu, dowódcy kosynierów w bitwie pod Książem, która odbyła się 29 kwietnia 1848 roku. Następną cześć spaceru wyznaczył quest, czyli rymowana gra terenowa prowadząca ulicami miasta. Podczas spaceru uczestnicy poznali historię dwóch kościołów (parafii św. Antoniego Padewskiego i oraz św. Mikołaja). Kolejnym punktem ksiąskiego spaceru był rynek, gdzie przytoczono historię mieszkańców Książa i Dolska zamordowanych przez nazistów 20 października 1939 roku. Punktem na mapie ksiąskiego spaceru były również mogiły kosynierów oraz pobliskie Gogolewo, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół z XVIII wieku. Więcej na temat kościoła oraz samego Gogolewa i gminy Książ Wlkp. opowiedział Paweł Walkowiak, który na co dzień opiekuje się drewnianą świątynią.

Pełna treść wiadomości na: srem.naszemiasto.pl/artykul/kolejny-spacer-historyczny-za-nami-tym-razem-spacerowicze,5142267,gal,t,id,tm.html
srem.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: srem.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat śremski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą  w mieście Śrem. W skład powiatu wchodzą gminy: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem, Brodnica, zajmując  powierzchnię 574,7 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: liczne jeziora (m.in. Grzymisławskie, Dolskie Wielkie, Cichowo, Mórka, Nowiec, Mełpińskie Wielkie, Mełpińskie Małe, Szymanowskie), parki krajobrazowe oraz rezerwaty (Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Łęgi Michalińskie", Rezerwat Przyrody "Czmoń", Rezerwat Przyrody "Miranowo").

  Wśród zabytków regionu wymienia się: barokowy Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja z 1755,  Kościół św. Antoniego z neobarokową wieżą i zegarem w Książu Wielkoposlim, Rynek w Dolsku, Plebanię z połowy XVIII wieku, Kościół Świętego Ducha z 1618, Wiatrak koźlak z 1 poł. XIX wieku, Śremski ratusz z 1838 czy Park dworski w folwarku Podrzekta z końca XIX wieku.

  Do podmiotów gospodarczych działajacych na terenie powiatu zaliczają się: Odlewnia Żeliwa Śrem S.A., DOMO Meble, Spółdzielnia Inwalidów Warta,  REHAU czy Leopol Meble Sp. z o.o. W stolicy powiatu znajduję się także część Śremskiego Parku Inwestycyjnego stanowiącego część Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola