Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ślub kościelny odchodzi do lamusa? Coraz mniej ślubów wyznaniowych w Polsce. Mocny spadek w ciągu ostatnich 7 lat [RAPORT + GALERIA]

Data publikacji: 2018-08-03, Data modyfikacji: 2018-08-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Uniwersytet Łódzki bada śluby wyznaniowe od roku 2000. W ostatnim raporcie zanotowaliśmy ogromny spadek zainteresowania ślubami kościelnymi, bez względu na to jaką religię reprezentuje para młoda. W ciągu ostatnich 7 lat liczba ślubów kościelnych w Polsce w ogóle spadła o 5,8%, ale to wysoka średnia. W niektórych województwach prawie 10%. Dlaczego Polacy przestali mówić sobie TAK przed ołtarzem? W ubiegłym roku zanotowanych zostało 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99 % małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim. W raporcie widać też delikatny udział ślubów w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i zielonoświątkowym. Z raportu wynika, że śluby kościelne] są chętniej udzielane w województwie podkarpackim czy podlaskim, rzadziej zdarza się to w województwie zachodniopomorskim czy lubuskim. Różnica pomiędzy województwami to w niektórych przypadkach to prawie 25 %. Sprawdź jak wypada Twoje województwo na tle innych.

Pełna treść wiadomości na: srem.naszemiasto.pl/artykul/slub-koscielny-odchodzi-do-lamusa-coraz-mniej-slubow,4751147,gal,t,id,tm.html
srem.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: srem.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat śremski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą  w mieście Śrem. W skład powiatu wchodzą gminy: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem, Brodnica, zajmując  powierzchnię 574,7 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: liczne jeziora (m.in. Grzymisławskie, Dolskie Wielkie, Cichowo, Mórka, Nowiec, Mełpińskie Wielkie, Mełpińskie Małe, Szymanowskie), parki krajobrazowe oraz rezerwaty (Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Łęgi Michalińskie", Rezerwat Przyrody "Czmoń", Rezerwat Przyrody "Miranowo").

    Wśród zabytków regionu wymienia się: barokowy Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja z 1755,  Kościół św. Antoniego z neobarokową wieżą i zegarem w Książu Wielkoposlim, Rynek w Dolsku, Plebanię z połowy XVIII wieku, Kościół Świętego Ducha z 1618, Wiatrak koźlak z 1 poł. XIX wieku, Śremski ratusz z 1838 czy Park dworski w folwarku Podrzekta z końca XIX wieku.

    Do podmiotów gospodarczych działajacych na terenie powiatu zaliczają się: Odlewnia Żeliwa Śrem S.A., DOMO Meble, Spółdzielnia Inwalidów Warta,  REHAU czy Leopol Meble Sp. z o.o. W stolicy powiatu znajduję się także część Śremskiego Parku Inwestycyjnego stanowiącego część Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola