Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W Wielkopolsce Enea Operator odbudowuje zniszczoną infrastrukturę

Data publikacji: 2017-08-23, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
W Wielkopolsce Enea Operator odbudowuje zniszczoną infrastrukturę

Dostawy energii elektrycznej po ubiegłotygodniowej nawałnicy zostały przywrócone do wszystkich wielkopolskich Odbiorców Enei Operator. W wyniku anomalii pogodowych, które przeszły nad regionem, uszkodzonych zostało prawie 650 słupów wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Momentami bez prądu było nawet ponad 120 tyś. gospodarstw domowych i firm. Przy usuwaniu skutków nawałnicy pracowało ponad 100 brygad Enei i firm zewnętrznych. Po przywróceniu zasilania jest czas na odbudowę zniszczonych fragmentów linii wszystkich napięć.

Sytuacja w Wielkopolsce powoli wraca do normalności. Prąd jest już we wszystkich domach, ale odbudowa zniszczonych budynków, gospodarstw i firm potrwa jeszcze miesiące. Podobnie jak odbudowa zniszczonej przez nawałnicę sieci Enei Operator potrwa jeszcze kilka tygodni.

– W naszej pracy priorytetem jest przywrócenie zasilania do wszystkich naszych Odbiorców. Tam, gdzie było to możliwe dokonywaliśmy przełączeń w sieci i zasilaliśmy tylu Klientów ilu było możliwe – powiedział Jarosław Popowski, dyrektor poznańskiego oddziału Enei Operator.

– Na szczęście nawałnica nie dotknęła wszystkich obszarów naszej działalności. Dzięki temu, poprzez przełączenia, w ciągu kilku godzin mogliśmy przywrócić zasilanie do prawie połowy Odbiorców pozbawionych zasilania. W ciągu doby zasilanie zostało przywrócone do ponad 80 proc. Pozostała 1/5 to w większości mieszkańcy powiatów gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i średzkiego, gdzie było wielkopolskie epicentrum burzy – dodał dyrektor Popowski.

Po przywróceniu zasilania spółka pracuje głównie nad odbudową zniszczonych doszczętnie odcinków linii średniego i niskiego napięcia.

– Chcemy jak najszybciej przywrócić tzw. normalny układ pracy sieci. W tej chwili, w wielu miejscach, dokonaliśmy przełączeń i zasilamy mieszkańców z innych obwodów, niż miało to miejsce przed nawałnicą. Jest to tylko układ tymczasowy, stąd nasza dalsza mobilizacja, żeby jak najszybciej odbudować zniszczone linie – powiedział dyrektor Popowski.

Na całym obszarze Enei Operator w czasie i po nawałnicy  11 sierpnia w sumie bez zasilania było ponad 250 tyś. Odbiorców energii elektrycznej. Wstępne szacunki pokazują,  że uszkodzonych zostało ponad 70 słupów wysokiego napięcia (konstrukcje ponad 24 m o wadze nawet 2 ton) a także 2,5 tyś. słupów średniego i niskiego napięcia. Do odbudowania jest ok. 400 km sieci wszystkich napięć.

Cały czas trwa usuwanie zniszczeń, a właściwie odbudowa sieci energetycznej na obszarach najbardziej dotkniętych przez nawałnicę, czyli w powiecie chojnickim i nakielskim. Tam bez zasilania jest  ok. 2 tyś. Odbiorców na średnim napięciu. Do pracujących w tych rejonach od tygodnia ponad 100 brygad energetyków dołączyły jeszcze brygady pracujące dotychczas w Wielkopolsce w liczbie ok. 100 wykwalifikowanych elektromonterów, którzy dysponują również ciężkim sprzętem do pracy w trudnych warunkach. Z uwagi na rozmiar szkód wysiłek osób zaangażowanych w odbudowę sieci należy uznać za ponadprzeciętny.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat śremski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą  w mieście Śrem. W skład powiatu wchodzą gminy: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem, Brodnica, zajmując  powierzchnię 574,7 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: liczne jeziora (m.in. Grzymisławskie, Dolskie Wielkie, Cichowo, Mórka, Nowiec, Mełpińskie Wielkie, Mełpińskie Małe, Szymanowskie), parki krajobrazowe oraz rezerwaty (Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Łęgi Michalińskie", Rezerwat Przyrody "Czmoń", Rezerwat Przyrody "Miranowo").

    Wśród zabytków regionu wymienia się: barokowy Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja z 1755,  Kościół św. Antoniego z neobarokową wieżą i zegarem w Książu Wielkoposlim, Rynek w Dolsku, Plebanię z połowy XVIII wieku, Kościół Świętego Ducha z 1618, Wiatrak koźlak z 1 poł. XIX wieku, Śremski ratusz z 1838 czy Park dworski w folwarku Podrzekta z końca XIX wieku.

    Do podmiotów gospodarczych działajacych na terenie powiatu zaliczają się: Odlewnia Żeliwa Śrem S.A., DOMO Meble, Spółdzielnia Inwalidów Warta,  REHAU czy Leopol Meble Sp. z o.o. W stolicy powiatu znajduję się także część Śremskiego Parku Inwestycyjnego stanowiącego część Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola